Quad – jak ubezpieczyć i zarejestrować?
Moda na quady trwa w naszym kraju od kilku lat. Zarówno dzieci jak i dorośli chętnie korzystają z tego typu zabawy. Quady są atrakcją nie tylko na imprezach, służą także jako środek transportu po drogach, leśnych rozdrożach czy na polnych dróżkach. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że quad, podobnie jak inny pojazd musi spełniać takie same warunki techniczne jak inne pojazdy mechaniczne. Pamiętać trzeba, że quad poruszający się po drogach publicznych musi być zarejestrowany i posiadać tablice rejestracyjne, a także mieć aktualne ubezpieczenie OC.
Rejestracja
Quad, podobnie jak inne pojazdy, aby go zarejestrować musi posiadać odpowiednie warunki techniczne. Dotyczy to zabudowania, odpowiedniego wyposażenia oraz utrzymania go w taki sposób, aby korzystanie z niego nie stanowiło zagrożenia zarówno dla kierowcy jak i dla innych uczestników ruchu . Nie może też wytwarzać hałasu, który przekraczałby ustawowy poziom, nie może też podczas użytkowania wytwarzać szkodliwych substancji. Kierowcy, którzy nie poruszają się po drogach publicznych, nie mają obowiązku rejestracji pojazdu.
Kto może jeździć czterokołowcem
Na początku 2013 roku zmieniły się regulacje prawne, co do kierowców quada. Aby posiąść uprawnienia do kierowania, należy posiadać prawo jazdy kategorii AM, B, lub B1. Jednak uzyskanie tego typu dokumentu jest możliwe dopiero po ukończeniu 14 lat. W przypadku maszyn o silniejszej mocy silnika, należy posiadać prawo jazdy kategorii B lub B1. Polskie prawo wyróżnia dwa rodzaje quadów.
- czterokołowiec– pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 550 kg w przypadku przewozu ładunków i 400 kg w przypadku przewozu osób. Do poruszania się dużym quadem jest potrzebne prawo jazdy kategorii B1.
- czterokołowiec lekki– quad, jego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h, o maksymalnej masie 350 kg. Obowiązkowe jest prawo jazdy kategorii AM lub innej kategorii, która uprawnia również do kierowania motorowerem.
Wykup OC
Nabycie polisy OC wygląda identycznie jak w przypadku innych pojazdów, a jej cena uzależniona jest od kilku czynników. Podobnie jak w innych przypadkach, ubezpieczyciel zapyta o wiek i doświadczenie właściciela. Ważna jest również historia ubezpieczeniowa oraz dane pojazdu typu: marka, rok produkcji, pojemność silnika oraz stan techniczny quada. Należy pamiętać, że składka zależy od mocy silnika – im większa pojemność silnika, tym wyższa składka, bowiem dla ubezpieczyciela większa moc pojazdu oznacza wyższe ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku.
Przymierzam się do zakupu takiego sprzetu, dzieki za informacje.