info@superubezpieczenia.pl
+48 221 221 255
+48 720 221 221

Aktualności

Wiadomości ze świata ubezpieczeń

Franszyza redukcyjna a integralna

/
Komentarz0
/
Kategorie

Franszyza jest terminem, który często pojawia się w warunkach ubezpieczeń.  Oznacza ono ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczającego. Franszyza występuje najczęściej w dwóch  postaciach.

Franszyza redukcyjna jest to kwota, którą ubezpieczyciel potrąca z każdego odszkodowania. Dla osoby ubezpieczonej oznacza to, że jeżeli wartość szkody nie przekroczy tej kwoty – nie zostanie mu wypłacone odszkodowanie.  Bardzo często o wysokości franszyzy redukcyjnej decyduje ubezpieczający, jednak istnieją przypadki, w których można negocjować jej wysokość. Niekiedy jednak osoba ubezpieczona nie ma wpływu na wysokość franszyzy redukcyjnej, a od jej zastosowania ubezpieczyciel uzależnia zawarcie umowy. Wysokość franszyzy redukcyjnej określa się procentowo lub kwotowo. Franszyza  redukcyjna, czyli udział własny jest jednym ze sposobów na obniżenie kosztów np.: ubezpieczenia mieszkania. W praktyce oznacza to, że część ryzyka pozostaje po stronie osoby ubezpieczonej. W umowie istnieje zatem zapis jaką część wartości szkody zobowiązuje się pokryć ubezpieczony.

W przypadku  franszyzy  integralnej należy rozumieć kwotę, do wysokości, której ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę. W przypadku, gdy wartość szkody przewyższy tę kwotę, ubezpieczyciel wypłaca całe należne odszkodowanie. Franszyza integralna ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie konieczności likwidacji szkód drobnych, zdarza się bowiem, że likwidacja szkody przekracza jej wysokość.

Franszyza przyczynia się również do tego, że osoba ubezpieczona bardziej zwraca uwagę na to, aby szkoda nie powstała zwiększając swoje działania prewencyjne. Udział własny w kosztach pokrywających szkody jest najlepszą  motywacją , aby zwiększyć staranność i troskę o swój majątek. Do zalet  franszyzy należy również  jej wpływ na obniżenie wysokości opłacanej składki.

W razie ewentualnych wątpliwości związanych z poszczególnymi terminami polecamy korzystać ze sprawdzonego słownika pojęć związanych z ubezpieczeniami – Ubezpieczeniowy Poradnik.

Napisz komentarz