Młodzi kierowcy płacą więcej za OC
Za obowiązkowe ubezpieczenie OC muszą zapłacić drożej osoby, których wiek oscyluje w obrębie dwudziestu kilku lat (poniżej 30 roku życia). Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują zwyżki dla świeżo upieczonych kierowców ze względu na brak ich doświadczenia.
Paulina Malinowska z AB Port, twierdzi: Więcej zapłacisz również dlatego, że od niedawna posiadasz prawo jazdy. Ze zwyżką za brak doświadczenia musisz się liczyć przez pierwsze 3 lata po zdaniu egzaminu. Wiąże się to również z brakiem zniżek na OC i AC. Po prostu przez to, że wcześniej nie miałeś wykupionego ubezpieczenia i nie mogłeś zgromadzić ulg za bezszkodową jazdę, nie dostaniesz zniżki, na którą może liczyć kierowca, który od 7 lat nie miał żadnej stłuczki.
Ubezpieczyciele przychylniejszym okiem patrzą na kierowców ustatkowanych, po ślubie i z dziećmi –dodaje Malinowska.
Aby zaoszczędzić na polisie, często młodzi rejestrują pojazd na przykład na swoich rodziców. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, gdyż w polisach ubezpieczyciel wyraźnie pyta ile lat będzie miała osoba kierująca pojazdem. Można liczyć na szczęście i nie wypełniać tego pola, ale w przypadku kiedy kierowca spowoduje kolizję, a ma wiek poniżej 30 lat (czyli jest uznany za młodego kierowcę), poniesie konsekwencje finansowe.
Lepszym rozwiązaniem jest wpisanie przykładowego rodzica jako współwłaściciela pojazdu. Firma ubezpieczeniowa zsumuje bowiem zwyżki dziecka ze zniżkami rodzica, a młodemu kierowcy zaczną się liczyć lata bezszkodowej jazdy.
Młody kierowca może sprawdzić ile wyniesie jego składka jako właściciela pojazdu – wystarczy, że skontaktuje się z agentem ubezpieczeniowym. Dobry specjalista doradzi jaki wariant wybrać, tak aby składka za polisę OC była jak najmniejsza.