Co grozi kierowcy za jazdę z uszkodzoną szybą?
Jazda z uszkodzoną szybą w aucie nie jest najlepszym pomysłem. Pęknięta szyba nawet w najmniejszym stopniu – w przypadku kontroli drogowej – grozi mandatem, a nawet zabraniem dowodu rejestracyjnego. Zaniedbana bowiem szyba może skutkować ograniczeniem widoczności, a co za tym idzie przyczynić się do wypadku. Różnorakie pęknięcia, zabrudzenia i zarysowania mogą być uciążliwe szczególnie, kiedy podróżujemy w nocy. Wtedy to popękana lub porysowana szyba znacznie ogranicza pole widzenia kierowcy. Rysy powodują też, powstanie na szybach refleksów świetlnych.
Drobne uszkodzenia podczas zmiany temperatur mogą doprowadzić do dalszych pęknięć a wtedy nie ma już szans na naprawę powstałej szkody. Ekspert z firmy NordGlass Sebstian Mikulski potwierdza: W sezonie zimowym w naszych serwisach wzrasta ilość aut z bardzo poważnymi uszkodzeniami przedniej szyby, które kwalifikują szybę już tylko do wymiany. Wiele tych uszkodzeń powstało przez zaniedbanie – początkowo niewielkiego – odprysku. Trzeba pamiętać, że nawet niewielka usterka pod wpływem zmiany temperatury, czy też znacznej różnicy temperatur między kabiną pojazdu, a powietrzem na zewnątrz samochodu, może bardzo szybko przerodzić się w poważne pęknięci.
Warto też pamiętać, że koszt naprawy szyby jest o wiele mniejszej, niż wymiana całości. W związku z tym, iż wymiana szyb w samochodzie, to spory koszt i niemniej spory kłopot, warto pomyśleć o ubezpieczeniu szyb. Płacąc niewielka sumę – kilkadziesiąt złotych rocznie – zapewnione mamy nie tylko bezpłatne holowanie samochodu do warsztatu, ale i naprawę lub wymianę uszkodzonej szyby.
Ostatnio jechałem do mechanika zamontować nową szybę i mnie zatrzymali ;/ Nie polecam…