info@superubezpieczenia.pl
+48 221 221 255
+48 720 221 221

Aktualności

Wiadomości ze świata ubezpieczeń
BLS

BLS cieszy się coraz większą popularnością

/
Komentarz1
/
Kategorie

Bezpośrednia likwidacja szkód jest coraz bardziej popularna wśród kierowców, którzy ulegli kolizji na drodze. Przed wprowadzeniem systemu BLS kierowcy, którzy ulegli  stłuczce musieli długo czekać na zwrot kosztów związanych z ubezpieczeniem komunikacyjnym ponieważ obowiązek ten leżał w gestii towarzystwa ubezpieczającego sprawcę wypadku, a nie poszkodowanego. Teraz jest tak, że wybrane przez poszkodowanego towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ma wykupione ubezpieczenie OC, wypłaca mu pieniądze.

Przypomnijmy, że w systemie  opracowanym w ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń system BLS osoba poszkodowana w stłuczce będzie mogła zwrócić się do swojego ubezpieczyciela, ten zaś  wyliczy mu i wypłaci należne odszkodowanie. To bardzo przyspiesza całą procedurę. O zwrot kosztów od ubezpieczyciele sprawcy nie martwi się już bowiem poszkodowany, a firma która zapewnia mu ubezpieczenie komunikacyjne.  Eksperci rynku ubezpieczeń podkreślają, że od momentu wprowadzenia BLS jej popularność nieustannie rośnie. Przeprowadzone przez jedną z firm ubezpieczeniowych badania  pokazują, że 90% ubezpieczonych jest bardzo zadowolonych z możliwości bezpośredniej likwidacji szkód. W badaniu tym, aż 63% ankietowanych uważa za istotne to, czy ubezpieczenie zawiera opcję bezpośredniej likwidacji szkód. 68 % zapytanych było nawet gotowych dopłacić 10% do ceny ubezpieczenia w zamian za taką usługę.

PZU pionierem w BLS

Warto podkreślić, że firma PZU miała „własny system BLS”, zanim przyłączyła się do systemu PIU w kwietniu br. W PZU w ciągu roku z tej usługi skorzystało ponad 33,5 tys. klientów, którzy posiadali w tej firmie ubezpieczenie komunikacyjne. Jak podkreśla ubezpieczyciel w komunikacie prasowym: „aż 88 proc. spośród z nich było zadowolonych z wyboru tej ścieżki. Łącznie PZU wypłaciło w ten sposób 97,5 mln zł odszkodowań”.

Które Towarzystwa oferują BLS w ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń?

BLS w Polsce od 1 kwietnia 2015 r. oferują, Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, UNIQA oraz Warta. 1 lipca 2015 r. do systemu dołączyły Aviva i Liberty Ubezpieczenia. Od 31 października 2015 r. BLS oferuje także Gothaer, który na stronach internetowych informuje  o nowej wprowadzeniu nowej usługi. Anna Włodarczyk-Moczkowska, prezes zarządu Gothaer TU S.A podkreśla: Wprowadzenie modelu BLS to bardzo duże ułatwienie dla Klientów, którzy, jak wynika z przeprowadzonego przez nas badania, nie chcą zajmować się formalnościami związanymi z likwidacją szkody. Dlatego nasza firma zdecydowała o połączeniu dwóch modeli funkcjonowania BLS”.

Aby skorzystać z systemu trzeba spełniać warunki

W ramach BLS można zlikwidować szkody, która spełniają kilka kryteriów.

  • w kolizji biorą udział tylko dwa pojazdy;
  • nikt nie został ranny;
  • zdarzenie miało miejsce w Polce;
  • uczestnicy zdarzenia posiadają ubezpieczenie OC krajowe;
  • szkoda nie została zgłoszona w towarzystwie ubezpieczeń sprawcy zdarzenia.

Bezpośrednia likwidacja szkody jest standardem na rynkach zachodnich. Jak wyjaśnia szef PIU Jan Prądzyński, we Francji jest ona oferowana już od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Również w Belgii, Hiszpanii i we Włoszech została wprowadzona około 30 lat temu.  Polski  system BLS jest najbardziej podobny do modelu belgijskiego.

1 Response

Napisz komentarz