Ubezpieczenie AC w kredycie na samochód
Czy wiesz, że ubezpieczenie AC w kredycie na samochód pełni tak naprawdę podwójną funkcję? Pierwsza to zabezpieczenie interesów banku, który finalizuje zakup. Druga to ochrona kredytobiorcy przed finansowymi konsekwencjami w przypadku szkód. W tym artykule poznasz więcej szczegółów.
Kredyt samochodowy
W obecnych czasach nie wszystkich stać, by kupić swój wymarzony samochód prosto z salonu. Kredyt samochodowy może okazać się tutaj rozwiązaniem. Banki, które tego kredytu udzielają stosują różne formy zabezpieczenia.
Okazuje się, że przy kredytach samochodowych często stosowana jest cesja praw z AC. Jest to przeniesienie praw wynikających z polisy AC na rzecz instytucji, która finansowo zabezpiecza zainwestowane środki na wypadek zniszczenia lub utraty pojazdu. Dzięki takiemu zabiegowi bank ma gwarancję, że w przypadku kradzieży pojazdu otrzyma pieniądze. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że środki z polisy AC, które odpowiadają pozostałej do spłacenia kwocie zobowiązania najpierw trafią na rachunek finansującego. Ewentualna nadwyżka odszkodowania może trafić na konto kredytobiorcy. Te zasady dotyczą utracie auta lub jego niezdatności do dalszego użytku. Polisa AC przekaże także środki na ewentualne naprawy, ale w tej sytuacji jest potrzebna zgoda banku.
Wybierz ubezpieczenie AC
Zaciągając kredyt na samochód możesz w niektórych sytuacjach nie mieć wyboru konkretnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Bank może wskazać Ci firmę, z którą należy współpracować. Jeśli tego nawet nie zrobi musisz zawsze przy wyborze polisy zwrócić uwagę na:
- Wszystkie zasady związane z orzekaniem szkody całkowitej. Chodzi tu też o próg opłacalności naprawy pojazdu. Zwykle przyjmuje się go na poziomie 70% wartości samochodu,
- Wszystkie wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela,
- Wysokość udziału własnego w szkodzie. Warto wiedzieć za jakie straty trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni,
Kredyt i ubezpieczenie
Poszukując kredytu na samochód możesz również mieć zaproponowane pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych. Klienci mogą czasem liczyć na korzystną cenę, która będzie doliczona do rat kredytu. Ubezpieczenie w kredycie i skorzystanie z pakietu dealerskiego lub oferty z banku może okazać się korzystniejsze niż indywidualny kontakt z konkretnym Towarzystwem Ubezpieczeniowym.
Jedno jest pewne. Należy zawsze sprawdzać wszystkie warunki kredytu jak i ubezpieczenia. Znajomość wszystkich zapisów sprawi, że uniknie się w przyszłości wielu nieporozumień.
Źródło: www.rp.pl