Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie domu lub mieszkania?
Decydując się na ubezpieczenie domu musimy zdawać sobie strawę z tego, że jest to produkt skomplikowany wymagający czasu na przestudiowanie OWU i zapoznanie się ze sformułowanymi tam definicjami. Klient decydujący się na zakup polisy musi mieć stuprocentową pewność, że rozumie warunki na podstawie których zawarł umowę z ubezpieczycielem.
Suma ubezpieczenia
Zależy od przede wszystkim od klientów. Właściciele domów bowiem wiedzą najlepiej ile warta jest ich posiadłość. Od sumy ubezpieczenia zależy wysokość składki. Przypomnijmy, że suma ubezpieczenia jest górną granicą, do której odpowiada zakład ubezpieczeń, czyli jest maksymalną wysokością odszkodowania, które może być wypłacone z konkretnego ubezpieczenia. Pamięć należy jednak, że w przypadku, kiedy sumę te zaniżymy (żeby mniej zapłacić z ubezpieczenie ) w przypadku wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie zgodnie z zadeklarowaną sumą ubezpieczenia.
Co obejmuje Ubezpieczenie domu?
Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje nie tylko mury i przynależna do domu budynki. Ubezpieczenie domu to również ochrona tego co znajduje się wewnątrz budynku. Ubezpieczyciele utworzyli podział na tak zwane ruchomości i elementy stałe. Do pierwszej grupy zaliczamy wszystko to, co stanowi wartość naszego majątku ( sprzęt TV, biżuteria, ubrania, pieniądze itp.), a także elementy stałe, czyli to wszystko co na stałe przytwierdzone jest do naszego domu ( wbudowane kuchnie, okapy, instalacje, płytki itp.). Ponadto można ubezpieczyć się również od skutków wyrządzenia szkody osobom trzecim ( ubezpieczenie OC). Przydatna jest również ochrona assistance, która w krytycznych sytuacjach „zadziała” w postaci przyjazdu specjalistów, którzy udzielą nam natychmiastowej pomocy w nagłych niespodziewanych sytuacjach ( pomoc ślusarza, hydraulika, medyczna itp.).
Zakres ubezpieczenia
Dom powinniśmy ubezpieczyć minimum od ognia oraz takich zdarzeń losowych, jak uderzenie pioruna, wybuch, implozja, upadek statku powietrznego, uderzenie pojazdu mechanicznego, powódź, opad gradu, lawina, osunięcia się ziemi itp. Tu podkreślamy, że niektóre z wymieniowych zdarzeń, np. powódź powodują podniesienie składki. Jednak taka sytuacja jest uzasadniona tylko w przypadku, gdy ryzyko jest naprawdę wysokie, czyli kiedy mieszkamy w okolicach akwenów wodnych. Mając bowiem posiadłość przy lesie z dala od jeziora, rzeki, czy potoku – ubezpieczenie od skutków powodzi nie ma najmniejszego sensu.
Ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym
Ubezpieczenie domu powinno obejmować również szkody wynikające z działania, które spowoduje szkody osobom trzecim. Ubezpieczenie OC ochroni nas od skutków finansowych tych szkód. .
Wyłączenia w polisie
Szczególną uwagę zwrócić należy na wyłączenia w polisie. Ubezpieczyciele w szczególnych okolicznościach nie ponoszą odpowiedzialności za zaistniałe szkody. Zakład nie wypłaci nam odszkodowania kiedy działamy umyślne i nierozważne i kiedy przyczyniamy się do powstania lub poszerzenia powstałej szkody. Koniecznie czytamy OWU – gdzie znajduje się lista wyłączeń spod ochrony finansowej ubezpieczyciela.
W wyborze najlepszej polisy skorzystaj z pomocy ekspertów SuperUbezpieczenia.pl. Doradzimy i odpowiemy na każde Twoje pytanie. Po więcej szczegółów wejdź na www.superubezpieczenia.pl lub zadzwoń 720 221 221.