Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego podczas zimowego wyjazdu
Zimowy urlop to niesamowita okazja, by spędzić czas na stoku w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Wiele osób te chwile relaksu uwiecznia zdjęciami i filmikami, które są miłą pamiątką. Każdy narciarz wie, że warto posiadać ubezpieczenie narciarskie z opcją chroniącą sprzęt sportowy. Czy wiesz, że w ramach polisy ubezpieczyciele dają również możliwość ubezpieczenia sprzętu elektronicznego? Poznaj więcej szczegółów.
Bagaż
Ubezpieczenie bagażu to opcja, która pozwala na objęcie ochroną sprzętu elektronicznego i innych kosztowych rzeczy. Wybierając taką polisy należy wcześniej sprawdzić dokładnie zakres ochrony. Czasami okazuje się, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe w ramach ochrony bagażu nie chronią elektroniki. Wszystkie informacje na temat polisy znajdują się w OWU.
Co obejmuje ubezpieczenie sprzętu elektronicznego?
Sprzęt elektroniczny każdemu z nas najczęściej kojarzy się z laptopem, kamerą smartfonem lub aparatem fotograficznym. Zawierając umowę ubezpieczenia sprawdź co według ubezpieczycieli kryje się pod pojęciem „sprzęt elektroniczny”.
Jakie warunki muszą być spełnione?
Ubezpieczenie bagażu zadziała tylko wtedy, gdy spełnione zostaną określone warunki. Oznacza to, że bagaż musi:
- Zostać powierzony profesjonalnemu przewoźnikowi na podstawie odpowiedniego dokumentu przewozowemu.
- Jeśli oddajemy bagaż to tylko do odpowiedniej przechowalni za pokwitowaniem
- Bagaż umieszczony w dworcowych, autobusowych, lotniczych i hotelowych przechowalniach musi mieć odpowiednie pokwitowanie
- Bagaż musi być przechowywany w miejscu naszego zakwaterowania, gdzie drzwi od pokoju są zamykane na klucz
Pozostawiając swój bagaż, sprzęt elektroniczny w miejscach, schowkach, gdzie nie możesz otrzymać odpowiedniego pokwitowania, narażasz się na brak odszkodowania w razie np. kradzieży. Warto więc sprawdzać i oddawać bagaż to wyznaczonych miejsc.
Jak udowodnić stratę bagażu?
By sprawnie ubiegać się o odszkodowanie za utracony bagaż należy posiadać m.in.:
- Pokwitowanie oddania bagażu zawodowemu przewoźnikowi lub do odpowiedniej przechowalni
- Dowód opłaty za parking strzeżony, jeśli na nim doszło do kradzieży bagażu
- Dokumentacja medyczna, która potwierdzi wypadek losowy
- Dokument, który potwierdzi opóźnienie w dostarczeniu naszego bagażu
Sprawdzaj wyłączenia
Ubezpieczając bagaż sprawdzaj wcześniej zapisy dotyczące samego sprzętu elektronicznego oraz wyłączeń, które określa ubezpieczyciel. Wyłączenia to zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Warto więc przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zasadami.
Przed zakupem ubezpieczenia bagażu, sprzętu elektronicznego warto zwrócić na takie sprawy jak:
- Rodzaj transportu jakim zamierzamy podróżować. Ważne jest czy przewoźnik pobiera bagaż za odpowiednim pokwitowaniem
- Miejsce zakwaterowania. Jeśli nasz urlop zamierzamy spędzić w pokojach o niedziałających zamkach lub pod namiotem to nie mamy szans na odszkodowanie
- Sprawdź warunki ubezpieczenia. Dokładnie należy zapoznać się z sumą ubezpieczenia. Jest to ważne ponieważ będziemy wiedzieć, czy wypłacona kwota pokryje nasze straty.
- Sprawdź wyłączenia. Kiedy i w jakim przypadku nie masz co liczyć na ubezpieczenie? Pamiętaj, że każde TU ma swoją listę wyłączeń
Ubezpieczenie bagażu i sprzętu elektronicznego to opcja, która się może przydać w razie niespodziewanego zdarzenia. Pamiętajmy jednak, że kwestia ochrony to nie taka prosta sprawa. Warto znać wszystkie warunki opisane w OWU i w razie pytań skonsultować się z ekspertami, którzy doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania.