Ubezpieczenie upraw rolnych od czego chroni?
Ubezpieczenie upraw rolnych może być zawarte w różnoraki sposób. Może to być ubezpieczenie od jednego ryzyka (np. gradu), może tez występować w postaci specjalnie przygotowanych pakietów.
Każda osoba fizyczna będąca w posiadaniu gospodarstwa rolnego ma obowiązek ubezpieczenia OC i budynków wchodzących w skład gospodarstwa. Osoby, które nie dopełnią tego obowiązku
muszą liczyć się konsekwencjami braku polisy w przypadku szkody. Ceną jest utrata lub uszkodzenie posiadanego mienia, która niejednokrotnie może spowodować trudności w funkcjonowaniu gospodarstwa przez długi czas. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia gospodarstwa bez możliwości jego ponownego uruchomienia.
Gospodarstwo rolne to nie tylko mury, ale również to, co znajduje się w środku: maszyny i urządzenia rolnice, zwierzęta, czy prywatne rzeczy rolnika –stanowią wartość, która w przypadku szkody zamienia się w stratę materialną. Należy również pomyśleć o działalności, którą prowadzimy. Czy ogranicza się ona do prowadzenia gospodarstwa, czy też obejmuje usługi, bo w takim wypadku OC rolnika powinno się rozszerzyć o dodatkowe ubezpieczenie dobrowolne.
W Polsce najczęściej wybieraną formą zabezpieczenia jest ubezpieczenie upraw zbóż, kukurydzy i buraków cukrowych od gradu oraz przymrozków wiosennych. Natomiast uprawy rzepaku są najczęściej ubezpieczane od ujemnych skutków, przymrozków wiosennych, przezimowania oraz od opadów gradu. Ochrona ubezpieczeniowa zawierana jest na rok, a składka uzależniona jest od wielu czynników takich jak na przykład: rodzaj uprawy, położenie terytorialne, suma ubezpieczenia itp. Jest ona ustalana dla każdego rolnika osobno na podstawie wydajności (w dt/ha) i ceny ( w zł/dt) za ostatnie 3 lata.
Rolnik również może ustalić sumę ubezpieczenia na podstawie przewidywanej wydajności i ceny, którą planuje uzyskać z danej uprawy. Każdy rolnik który pobiera dopłaty bezpośrednie jest zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia upraw przynajmniej od jednego ryzyka np. gradu na areał nie mniejszy niż 50% posiadanych upraw rolnych.
Uwaga! tym roku uprawy będą ubezpieczane w zmienionych warunkach: dofinansowanie z budżetu państwa sięgnie bowiem 65% składki. Z dopłat skorzystają również duże przedsiębiorstwa rolne. Wszystko za sprawą znowelizowanej ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.