Ubezpieczenie turystyczne a wyjazd służbowy
Spotkania biznesowe są nieodłącznym elementem prowadzenia działalności w większości przedsiębiorstw. Podczas podróży zagranicznej – bez względu na jej cel, każdy z nas musi się liczyć z ryzykiem poniesienia nieprzewidzianych kosztów – w tym również kosztów leczenia za granicą. Ubezpieczenie turystyczne jest w przypadku podróży służbowej tak samo ważne jak paszport czy dowód osobisty.
Należy pamiętać, że każdy wyjazd niesie za sobą jakieś ryzyko. Zarówno wyjazd do pracy za granicę, czy na wakacyjną na przygodę, może zakończyć się kontuzją lub zagubieniem bagażu na lotnisku. Podobnie jest z wyjazdem służbowym, podczas którego może dojść do różnych niespodziewanych zdarzeń. Podczas podróży w równej mierze narażeni jesteśmy tak samo na chorobę czy wypadek, co w swoim stałym miejscu pracy. Ubezpieczenie turystyczne w znacznej mierze zniweluje skutki finansowe wizyt lekarskich, a w razie poważniejszych chorób, pobyt w szpitalu nie będzie wiązał się z żadnym dodatkowymi kosztami. Coraz więcej ludzi ma tego świadomość, w związku z tym coraz większa liczba pracowników decyduje się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego.
Karta EKUZ
Część z nich przed wyjazdem zaopatruje się w karty EKUZ, ponieważ teoretycznie będąc zatrudnionym – jesteśmy również ubezpieczeni, mamy więc prawo do bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej. Idąc dalej jako obywatele państwa będącego członkiem Wspólnoty Europejskiej – mamy prawo do korzystania z pomocy lekarzy na terenie całej Unii. Teoria wygląda bardzo obiecująca w praktyce jednak nie jest już tak różowo. Dlaczego? Na terenie innych krajów Unii bardzo często jest tak, że świadczenia konieczne w natychmiastowej sytuacji mogą być objęte zakresem pomocy publicznej. Niestety za inne badania szczegółowe czy wyższy standard opieki osoby poszkodowana musimy już zapłacić z własnej kieszeni. I co najważniejsze – karta EKUZ nie zapewnia transportu medycznego – co może okazać się powodem naszych wielkich kłopotów finansowych.
Jadąc w podróż służbową nie ryzykuj – wykup ubezpieczenie turystyczne
Rynek ubezpieczeń zmienia się jak w kalejdoskopie. Idąc w ślad za potrzebami zmieniającej się rzeczywistości, zakłady ubezpieczeń dostosowują zarówno produkty jak i sposób ich sprzedaży do rosnących potrzeb klientów. Obecnie – aby kupić ubezpieczenie turystyczne (i nie tylko) nie musimy wychodzić z domu. Za pomocą telefonu lub laptopa z dostępem do sieci ubezpieczenie turystyczne możemy zakupić nawet kilka godzin przed wyjazdem w podróż służbową.
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd służbowy za granicę – jaką nam daje ochronę?
Podstawą każdego ubezpieczenia turystycznego zagranicznego są koszty leczenia za granicą (KLZ), następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW), ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), oraz ubezpieczenie bagażu. Ubezpieczenie turystyczne w zagranicznej podróży służbowej chroni ubezpieczonego przed wydatkami związanymi z leczeniem za granicą w sytuacji, gdy nagle zachoruje lub ulegnie wypadkowi. Ubezpieczenie turystyczne powinno również obejmować wydatki związane z transportem medycznym do kraju w celu dalszego leczenia lub rehabilitacji. Standardem staje również opcja NNW (śmierć lub trwały uszczerbek) oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie na wypadek utraty bagażu powinno być nieodłącznym elementem każdego kto wybiera się w podróż.
Ubezpieczenie turystyczne musi być tak skonstruowane, aby w razie konieczności mogło zaspokoić wszystkie potrzeby związane z naprawą szkody lub powrotem do zdrowia. Suma ubezpieczenia powinna być więc wystarczająco wysoka. Jeśli bowiem suma ta jest zbyt niska powstaje ryzyko, że ubezpieczony będzie musiał ponieść sam część kosztów.