Czym jest leasing samochodowy?
Leasing samochodowy to dobra opcja dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy leasingowe z roku na rok się rozwijają. Oferują już nie tylko samochody osobowe, ale również specjalistyczne pojazdy, które są bardzo przydatne w wielu branżach. W tym artykule dokładnie wyjaśnimy czym jest leasing samochodowy.
Definicja
Dokładna definicja leasingu znajduje się w kodeksie cywilnym i mówi, że:
„Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.”
W skrócie wygląda to tak, że Ty jako kupujący udajesz się do salonu samochodowego i wybierasz interesujący Cię samochód. Następnie podpisuje się umowę leasingu i leasingodawca nabywa dany samochód i udostępnia go Tobie w zamian za określone opłaty, raty.
W obecnych czasach banki nie zawsze chcą udzielać kredytów małym i nowym przedsiębiorstwom. Takiego problemu nie robią firmy leasingowe. Za atut leasingu uważa się możliwość wymiany samochodu na nowy przed końcem umowy leasingowej. Oprócz tego można odliczyć podatek VAT. Dotyczy to podmiotu korzystającego z pojazdu pod warunkiem , że środek trwały używany jest tylko dla potrzeb działalności gospodarczej.
Różnicą pomiędzy kredytem a leasingiem jest kwestia własności. W przypadku kredytu auto jest własnością kupującego, a w leasingu samochód jest własnością leasingodawcy. Oczywiście istnieje możliwość wykupu samochodu po okresie leasingowania.
Jakie są rodzaje leasingu?
Leasing finansowy oznacza, że prawo własności przechodzi na leasingobiorcę w momencie zapłacenia ostatniej raty. Chodzi o to, że leasingobiorca spłaca całą kwotę, którą leasingodawca wydał na zakup pojazdu.
Inna opcja oznacza, że po zapłaceniu ostatniej raty leasingobiorca zobowiązany jest do zakupu samochodu za określoną kwotę.
Leasing operacyjny to rodzaj finansowania, w którym leasingobiorca ma opcję wykupu po upływie okresu umowy za określoną kwotę, ale nie musi z niej skorzystać.
Pomoc w formalnościach
Decydując się na leasing samochodowy nie trzeba martwić się o żadne formalności. Po stronie firmy leasingowej należy załatwienie wszystkich spraw w urzędach, kupnie samochodu, kupnie ubezpieczenia i rejestracji pojazdu.
Co jeszcze trzeba wiedzieć?
W umowach leasingowych tak samo jak w przypadku innych umów należy dokładnie znać wszystkie warunki. Trzeba również wiedzieć, że na ratę leasingową składają się takie koszty jak:
- Raty kapitałowe (spłata wartości początkowej samochodu)
- Raty odsetkowe (odsetki ustalone przez leasingodawcę)
Analizując umowę trzeba również zwrócić uwagę na opłatę wstępną i końcową. Przed podpisaniem należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami. Na każde pytanie odpowie Ci doradca firmy leasingowej. Sprawdzenie wszystkich warunków pomoże ustrzec się przed różnymi nieporozumieniami w przyszłości.
Źródło: www.zakupsamochodu.pl
Dobrze rozpisane na części pierwsze.