Ubezpieczenie grupowe
Ubezpieczenia grupowe często wzbudzają duże kontrowersje osób, które chciałaby w jakiś sposób zabezpieczyć swoją przyszłość. Zapewne każdy z nas spotkał się z agentem ubezpieczeniowym, który przekonywał nas o pozytywnych skutkach zawarcia umowy ubezpieczenia. Zapoznając się z zasadami ubezpieczenia grupowego w różnych zakładach mamy możliwość ich porównania i dopasowania polisy do swoich indywidualnych potrzeb.
Zapoznaj się z zakresem ubezpieczenia, porównuj oferty i ceny!
Nie jest dziwnym fakt, że oferty poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych różnią się od siebie zarówno pod względem cenowym jak i pod względem zakresu ochrony, pomimo, iż na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie.
Co charakteryzuje ubezpieczenie grupowe?
Cechą najbardziej charakterystyczną jest wysokość składki. Ta bowiem przeważnie jest znacznie niższa niż indywidualne ubezpieczenie. Dlaczego różnice w cenach są tak wyraźne? Dlatego, że zakres ubezpieczenia indywidualnego, a grupowego jest zupełnie inny, a sumy ubezpieczenia opiewają również na inne (w przypadku „grupówki” niższe ) kwoty. Ponadto ubezpieczenie grupowe ( jak sama nazwa wskazuje) ubezpiecza więcej niż jedną osobę, zatem cena polisy „rozłożona jest na kilka – kilkanaście osób”. „Do ubezpieczenia grupowego muszą przystąpić co najmniej trzy osoby. Górnej granicy praktycznie nie ma” – podkreśla Mariusz Janasik, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Podmiotów Gospodarczych Ergo Hestii.
Ważna suma ubezpieczenia
Jeśli jesteś głową rodziny i chcesz dobrze zabezpieczyć swoich bliskich, powinieneś zadbać o ubezpieczenie z odpowiednio dużą sumą ubezpieczenia. Warto w tym miejscu dodać, że rynek ubezpieczeń zmienia się od lat, a dobre, indywidualne ubezpieczenie na życie stają się przystępne dla większości z nas. Poznanie aktualnej oferty ubezpieczycieli jest jak najbardziej w naszym interesie.
Czy firmy dokładają się do ubezpieczeń? Tak, ale niechętnie.
W przypadku ubezpieczenia grupowego pracodawca może za nas płacić koszty polisy, może też pokrywać je w pewnej części. Jednak najczęściej za składki płacą sami pracownicy, którym wysokość ubezpieczenia odtrącana jest od wypłaty: „ To bardzo polski zwyczaj. Dla porównania, na rynku anglosaskim pracodawcy często opłacają nie tylko składki w ubezpieczeniach na życie, ale też w programach emerytalnych” – twierdzi Sławomir Tryfon – menedżer ds. ubezpieczeń życiowych w Avivie
Niskie kwoty- niskie odszkodowania
Jak jednak twierdzą eksperci z dziedziny ubezpieczeń zbyt niskie kwoty to zdecydowanie za mało, aby dobrze zabezpieczyć się na różnego typu wypadki. Oprócz tego ubezpieczenie grupowe cechuje się tym, że tracąc zatrudnienie, niestety tracimy również ubezpieczenie grupowe, nie mamy też wpływu na jej kształt – ten bowiem ustalany jest z góry przez zakład oferujący nam ochronę.
Podsumowując: Ubezpieczenie grupowe nie jest dostosowane do indywidualnych oczekiwań. Nie ma też co liczyć na wysokie kwoty w ramach odszkodowania, ponieważ sumy ubezpieczenia nie są wysokie. Za to zapewni podstawową ochronę bez dodatkowych warunków dotyczących stanu zdrowia czy wieku.