info@superubezpieczenia.pl
+48 221 221 255
+48 720 221 221

Aktualności

Wiadomości ze świata ubezpieczeń

Ubezpieczenie domku letniskowego

/
Komentarz0
/
Kategorie

Ubezpieczenie domów letniskowych zapewnia ochronę na wypadek kradzieży z włamaniem oraz zdarzeń losowych takich jak pożar, zalanie, powódź, huragan, uderzenie pioruna itp.Ponieważ domki letniskowe są narażone na włamania i dewastacje, ich ubezpieczenie nie jest łatwą rzeczą.

Jak wybrać ofertę? Dopytaj o szczegóły agentów

Większość TU posiada w swojej ofercie ubezpieczenie domku letniskowego. Polisę zawiera się na podstawie przepisów (OWU), które nie zawsze są dla wszystkich jasne i zrozumiałe. Aby mieć pewność co do zawarcia ubezpieczenia  warto skorzystać z pomocy agentów. Trudno bowiem bez jego pomocy zorientować się, jaką ochronę oferuje towarzystwo i jakie są wyłączenia odpowiedzialności.

Zabezpiecz przedmioty znajdujące się w domku

Zarówno domek oraz przedmioty, które się w nim znajdują, powinny być prawidłowo zabezpieczone. W innym wypadku ubezpieczyciel będzie ponosić jedynie częściową odpowiedzialność za zaistniałe zdarzenie albo wcale jej nie poniesie. Zapisy w OWU precyzują, jakie zabezpieczenia są niezbędne. Wszelkie otwory w ścianach, stropach, lub dachach muszą być zamknięte w taki sposób, aby uniemożliwić  dostęp do wnętrza osób trzecich bez użycia siły lub narzędzi.

Od jakich szkód można ubezpieczyć domek?

Domek letniskowy można ubezpieczyć albo do ryzyk nazwanych, albo od wszystkich ryzyk – oprócz zdarzeń wymienionych w OWU. Ta druga opcja jest droższa, ale ochrona za to jest pełniejsza. Wybierając opcję „allrisks”, koniecznie zapoznaj się z wyłączeniem spod ochrony.

Co wpływa na cenę polisy?

Ponieważ ryzyko wystąpienia szkód jest bardzo wysokie polisy nie zawsze są tanie. Przez większość roku domki stoją puste, są zatem one obiektem zainteresowania osób bezdomnych lub zwykłych wandali. Bywa również i tak, że domy zostają uszkodzone przez wichury lub pożary. Na cenę polisy największy wpływ ma wartość mienia, oraz zakres ochrony. Duże znaczenie ma też położenie. Ze względu na ryzyko powodzi, domki położne blisko rzeki zazwyczaj traktowane są jako wysokie ryzyko zalania – cena polisy będzie zatem wyższa. Na wypadek ubezpieczenia  duży wpływ ma tak zwana „szkodowość”. Bywają sytuacje, że na terenach powodziowych TU odmówi zawarcia umowy. Na cenę polisy ponadto ma wpływ zabezpieczenie jakie stosujemy w domku.

 

 

Napisz komentarz