info@superubezpieczenia.pl
+48 221 221 255
+48 720 221 221

Aktualności

Wiadomości ze świata ubezpieczeń
Uszczerbek_na_zdrowiu_psychicznym

Uszczerbek na zdrowiu psychicznym

/
Komentarz0
/
Kategorie

Wypadki zdarzają się wszędzie niezależnie od miejsca i pory roku. Jednak niektóre miesiące (na przykład czas wakacji) charakteryzują się wzmożonym ruchem na ulicach, a co za tym występuje więcej wypadków i kolizji. Według policyjnych statystyk wrzesień ubiegłego roku był miesiącem, w którym odnotowano najwięcej wypadków (doszło do 3 239 wypadków drogowych – 9,6% wszystkich wypadków w skali roku, podobnie jest w lipcu, niewiele mniej w czerwcu – 9,5%). Do wypadków najczęściej dochodzi w obszarach zabudowanych 72,5%), na drogach dwukierunkowych, jednojezdniowych (81%). Najbardziej powszechnym wypadkiem jest zderzenie się boczne pojazdów w ruchu (31%), natomiast najczęstszą przyczyną nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (26,8%) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (26,1%).

Uszczerbek na zdrowiu psychicznym

Poszkodowana osoba, która uległa wypadkowi z winy innego kierowcy może rościć sobie uzyskanie odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu (z tego względu posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe).

Ważne: uszczerbek na zdrowiu nie dotyczy tylko i wyłącznie sfery fizycznej.

Jeśli ulegając wypadkowi złamiemy rękę lub nogę, tu uszczerbek jest niezaprzeczalny. Katarzyna Parol-Czajkowska, Dyrektor Departamentu Dochodzenia Roszczeń Centrum Odszkodowań DRB dodaje: „Ubiegając się o tego typu rekompensatę, pokrzywdzonemu przysługuje zwrot poniesionych kosztów leczenia, utraconych dochodów ze względu na wypadek, zwrot kosztów dojazdu na leczenia i rehabilitacje oraz zniszczenia mienia. Ponadto, można zażądać od sprawcy wypadku jednorazowego zadośćuczynienia finansowego, a kiedy obrażenia ciała są trwałe, renty inwalidzkie”. Wysokość odszkodowania musi odpowiadać doznanej krzywdzie (fizycznej i psychicznej) i powinna odczuwalna być u osoby poszkodowanej przynosząc jej równowagę emocjonalną, która naruszona była wskutek wypadku.

Kwestią cierpienia psychicznego bardzo często zajmują się Sądy, które badają okoliczności konkretnych, indywidualnych spraw. Należy także zwrócić uwagę na fakt, iż przyznane zadośćuczynienie powinno uwzględniać nie tylko krzywdę istniejącą w chwili orzekania, ale również taką, którą poszkodowany będzie w przyszłości na pewno odczuwać, oraz krzywdę dającą się z dużym stopniem prawdopodobieństwa przewidzieć. Największe znaczenie dla sprawy mają okoliczności uwzględnione przez sądy orzekające, takie jak rodzaj, charakter, długotrwałość i intensywność cierpień fizycznych, psychicznych, stopień i trwałość kalectwa, młody wiek, negatywne zmiany w psychice (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 marca 2006 r., IV CSK 80/05 OSNC 2006/10/175).

Źródło: www.ru.gov.pl

Napisz komentarz