info@superubezpieczenia.pl
+48 221 221 255
+48 720 221 221

Aktualności

Wiadomości ze świata ubezpieczeń
ubezpieczenie_grupowe

Czy ubezpieczenie grupowe chroni nas od skutków wypadku w pracy?

/
Komentarz0
/
Kategorie

Ubezpieczenie w miejscu pracy jest ważne nie tylko ze względu na warunki w jakich pracujemy. Poczucie bezpieczeństwa i komfort związany z dodatkowymi świadczeniami jakie możemy uzyskać powinny być wystarczającym powodem do przystąpienia do grupowego ubezpieczenia.

Jeśli niewłaściwe warunki BHP stanowią bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia pracownika, może on odstąpić od obowiązków zawodowych. Zatrudniony przy pracy wymagającej dobrego stanu psychofizycznego może też od niej odejść, gdy jest w złej kondycji. W obu przypadkach nie musi pytać o zgodę przełożonego. Taki zapis, choć wydaje się nieprawdopodobny, istnieje jako jeden z setki innych przepisów dotyczących kodeksu pracy (art. 210). W praktyce zdarzają się takie sytuacje, kiedy pracownik, pomimo chęci, nie może, a nawet powinien zaprzestać wykonywania czynności. W miejscu pracy każdy powinien czuć się pewnie i bezpiecznie, a utrzymanie dobrych warunków w pracy należą do jednych z podstawowych obowiązków pracodawcy. Istnieją przedsiębiorstwa w których pracownicy mogą być objęci ubezpieczeniem zbiorowym.

Mariusz Lewaszow Specjalista ds. ubezpieczeń w SuperUbezpieczenia.pl podkreśla: „Przystąpienie do ubezpieczenia grupowego jest całkowicie dobrowolne i tylko od nas samych zależy czy tego chcemy, czy nie. Należy dodać, że w przeciwieństwie do ubezpieczenia indywidualnego, godzimy się na takie warunki, które są już w umowie. Inaczej jest w korporacjach zatrudniających tysiące osób. Tam najczęściej ubezpieczenie grupowe zawierają kilka wariantów, które można wybrać, uwzględniając nasze indywidualne potrzeby. Za przykład można wybrać tu młode kobiety, które z pewnością zwrócą uwagę na to, czy w zakresie ochrony znajduje się urodzenie dziecka, co w przypadku starszych osób jest bez znaczenia”. Należy jednak pamiętać, że samo przystąpienie do „grupówki” nie ochroni nas od nieszczęśliwych wypadków, a od jego skutków.

Czy Polacy są bezpieczni w miejscu pracy?

Z uwagi na bezpieczeństwo nasze i innych należy przestrzegać przepisów BHP, szczególnie w tych miejscach, gdzie warunki pracy są uciążliwe. Statystki niestety nie pocieszają. Według danych GUS do końca ubiegłego roku suma wszystkich zagrożeń w pracy wyniosła 592,9 tysięcy, z czego ponad 242 tysięcy udało się usunąć lub ograniczyć do poziomu zgodnego z obowiązującymi normami. Według informacji Urzędu wynika, że Polacy w swoich miejscach pracy najbardziej narażeni są na hałas. Hałas był czynnikiem zagrożenia w aż 31 proc. przypadków. Na drugim miejscu pod względem częstotliwości występowania zagrożeń pojawiają się czynniki mechaniczne. To przez nie zagrożonych było ponad 13 procent. Pracownicy zagrożeni też byli ze względu występowanie pyłów przemysłowych w miejscu pracy. Ponadto w zakładach czeto tez występowało niedostatecznie oświetlone.

Jakie są czynniki, które mogą spowodować wystąpienie szkody w miejscu, w którym pracujemy?

Jak wynika z definicji: „za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
  2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
  3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy”.

Czynniki powodujące wypadki uzależnione są od charakteru pracy jaką wykonujemy. Pracodawca zgłaszając swoich pracowników do ubezpieczenia musi poinformować ubezpieczyciela jaki rodzaj pracy wykonują podwładni. Mariusz Lewaszow dodaje: „ubezpieczyciel oferując ubezpieczenie grupowe musi wiedzieć jakie jest ryzyko zawodowe w danym zakładzie. Inaczej bowiem będzie ryzyko to określone w zakładzie w którym pracownicy pracują na wysokościach, inaczej zaś w dla pracowników biurowych”.

Do naszych obowiązków należ bowiem m.in.:

  1. działanie zgodnie z polityką ochrony zdrowia i bezpieczeństwa obowiązującą w firmie;
  2. ochrona zdrowia i bezpieczeństwa swojego oraz osób na które to, co robisz (lub nie robisz) może mieć wpływ;
  3. w przypadku obsługi maszyn unikanie noszenia biżuterii i luźnego ubrania;
  4. nie utrudnianie prawidłowego działania lub nie używanie w nieprawidłowy sposób wyposażenia czy sprzętu, który ma służyć ochronie zdrowia i bezpieczeństwa lub dobremu samopoczuciu;
  5. zgłaszanie wszelkich obrażeń, nadwyrężeń, na które cierpisz z powodu wykonywania swojej pracy (być może pracodawca będzie musiał zmienić sposób Twojej pracy);
  6. informowanie pracodawcy o zażywaniu leków, które mogą mieć skutki uboczne, takie jak senność czy inne, uniemożliwiające bezpieczne wykonywanie obowiązków w miejscu pracy (np. prowadzenie auta, czy obsługę maszyn). Zachowanie bezpieczeństwa powinno należeć do priorytetów nie tylko ze względu na nasze obowiązki, ale również ze względu na zdrowy rozsądek.

 

 

Napisz komentarz