info@superubezpieczenia.pl
+48 221 221 255
+48 720 221 221

Aktualności

Wiadomości ze świata ubezpieczeń

Jak są wykrywane oszustwa?

/
Komentarz0
/

Nie ma co ukrywać, że po ostatnich podwyżkach obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowcy często naginają prawdę, by kupić tańszą polisę lub wyłudzić odszkodowanie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe są jednak na to przygotowane. Sprawdź jak są wykrywane oszustwa ubezpieczeniowe.

Można śmiało powiedzieć, że praktycznie na każdym etapie zakupu polisy kierowcy kombinują jak nie powiedzieć całej prawdy. Do pierwszego kłamstwa mamy do czynienia, gdy składany jest wniosek. W polisach komunikacyjnych zwykle chodzi o ilość zniżek, miejsce parkowania samochodu i to, czy pojazdem będzie poruszać się młoda osoba.

Kierowcy oszukują również przy zgłaszaniu szkód. Zawyża się wartość szkody, dopisuje inne uszkodzenia lub samo zdarzenie jest zupełnie  wymyślane i nie miało miejsca.. Chodzi tu m.in. o tzw. „ustawkę”, gdzie dwóch dogadanym ze sobą kierowców pozoruje stłuczkę tylko po to, by wyłudzić odszkodowanie.

Kłamstwo nie popłaca

Towarzystwa Ubezpieczeniowe przez wiele lat doświadczeń z oszustami wie jak postępować w danej sytuacji. Ubezpieczyciele współpracują z policją i detektywami, którzy wyłapują nieprawidłowości. Oprócz tego korzystają z pomocy wielu specjalistów i analityków, którzy sprawdzają nieuczciwe zachowania kierowców.

Załóżmy, że w swojej umowie ubezpieczenia OC utajniłeś fakt, że będzie korzystał z pojazdu młody kierowca, to w przypadku zdarzenia spowodowanego właśnie przez młodego oznacza, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe będzie mogło zażądać od Ciebie odpowiedniej dopłaty.

Przypominamy również, że od 2012 roku uruchomiona została platforma przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, która zajmuje się identyfikacją umów OC. Towarzystwa Ubezpieczeniowe wysyłają do UFG informacje o kierowcy i wszystkich jego szkodach. Dzięki temu w kilka chwil jest możliwa weryfikacja kierowcy i sprawdzenie, czy podane przez niego dane są prawdziwe.

Kłamstwo ma krótkie nogi, zwłaszcza jeśli chodzi o ubezpieczenia. Nie ma sensu oszukiwać i zatajać informacji. Ubezpieczyciel zawsze znajdzie sposób na znalezienie prawdy, a konsekwencje kłamstwa mogą być bardzo poważne.

Napisz komentarz