info@superubezpieczenia.pl
+48 221 221 255
+48 720 221 221

Aktualności

Wiadomości ze świata ubezpieczeń

Wypadek na siłowni- co z odszkodowaniem?

/
Komentarz0
/
Kategorie

Siłownie i kluby fitness to miejsca, gdzie większość z nas chce spełnić swoje noworoczne postanowienia o wymarzonej sylwetce. O tym jak ważna dla zdrowia jest aktywność fizyczna nie trzeba mówić. Co jednak, gdy podczas zajęć doznamy poważnej kontuzji? Sprawdź kto odpowiada za wypadek na siłowni.

Kiedy za wypadek odpowiada właściciel siłowni?

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą, w tym np. siłownię lub fitness klub odpowiada za wszystkie szkody na podstawie art. 415 k.c. Oznacza to, że osoba, która ze swojej winy wyrządziła szkodę, jest zobowiązana do jej naprawienia. Chodzi tu m.in. o zasadę winy.

Za szkodę odpowiada ten, kto jest winny powstania szkody. Obowiązek naprawienia szkody zależy od wystąpienia trzech czynników takich jak:

  • Powstanie szkody (wypadek na siłowni np. skręcona noga)
  • Powstanie szkody musi mieć związek z działaniem lub zaniechaniem (np. skręcono nogę podczas zajęć na siłowni)
  • Musi występować związek przyczynowy pomiędzy zaistniałą szkodą a działaniem (np. bieżnia do biegania była źle ustawiona przez co doszło do upadku i skręcenia nogi)

Przypominamy, że to na poszkodowanym leży kwestia udowodnienia szkody i zebrania materiału dowodowego. Jeżeli więc poszkodowany wykaże, że za szkodę odpowiada właściciel siłowni, to możliwe jest wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym. Właściciel siłowni lub fitness klubu, który posiada ubezpieczenie OC w przypadku powstania szkody musi wiedzieć, że poszkodowany o ewentualne roszczenie może się zgłosić bezpośrednio do ubezpieczyciela.

O co może się starać poszkodowany?

Poszkodowany, który wykaże odpowiedzialność sprawcy szkody może ubiegać się o odpowiednie roszczenie. Dzielą się one m.in. na:

  • Zadośćuczynienie za doznaną szkodę (jednorazowe świadczenie pieniężne, które ma złagodzić cierpienia fizyczne i psychiczne poszkodowanego)
  • Zwrot kosztów związanych z wypadkiem (są to np. koszty rehabilitacji, leczenia)
  • Rentę uzupełniającą (jest to wyrównanie różnicy w dochodach uzyskanych przez poszkodowanego po wypadku ze stanem przed wypadkiem)
  • Kapitalizację renty (jednorazowe odszkodowanie, gdy poszkodowany stał się inwalidą, a uzyskane świadczenie pozwoli na wykonywanie innego zawodu)
  • Rentę na zwiększone potrzeby (zapewnia poszkodowanemu środki na poprawę swojego zdrowia)
  • Zwrot utraconych zarobków (dotyczy to krótszych okresów niesprawności po wypadku)

W przypadku wystąpienia szkody, gdy sam poszkodowany przyczynił się do zaistnienia wypadku lub zwiększenia rozmiarów szkody, to zgodnie z art. 362 k.c. odszkodowanie może zostać pomniejszone  o procent, który zależy oceny stanu przyczynienia się do wypadku.

 

Napisz komentarz