info@superubezpieczenia.pl
+48 221 221 255
+48 720 221 221

Aktualności

Wiadomości ze świata ubezpieczeń

Kupno samochodu „z drugiej ręki” a ubezpieczenie

/
Komentarz0
/
Kategorie

 

Polskie prawo wyraźnie wskazuje na to, że obowiązkowa polisa OC dla  właścicieli pojazdów mechanicznych jest przypisana do samochodu. W przypadku jego sprzedaży ubezpieczenie „przechodzi” na nowego właściciela. Od początku 2012 r. nie jest jednak automatycznie przedłużana, co wyeliminowało problem tzw. podwójnego OC.

W przypadku zakupu samochodu z tak zwanej „drugiej ręki” kolejny właściciel przejmuje tylko ubezpieczenie OC, polisy AC i NNW, czy assistance w tym momencie wygasają

Oczywiście nowy właściciel auta może wykupić polisy nieobowiązkowe na własną rękę.  Polisy OC z reguły są automatycznie przedłużane, jednak nabywca auta może wypowiedzieć umowę, którą zawarł jego poprzednik. Osoba sprzedająca z kolei zgodnie z przepisami, ma dwa tygodnie na to, by powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu auta. Ubezpieczenie można wypowiedź najpóźniej na dzień przed upływem terminu jego obowiązywania. W przypadku, kiedy korzystamy z usług tradycyjnej poczty, o terminie decyduje data stempla.

Nowy właściciel musi sprawdzić płatności swojego poprzednika

Nowy właściciel samochodu może używać  polisy poprzedniego właściciela aż do upływu terminu jej obowiązywania. Tutaj jednak decyduje forma  płatności składki. Dlaczego? Dlatego, że w przypadku, gdy poprzedni właściciel zapłacił tylko pierwszą ratę, jego następca musi pamiętać o obowiązku jej opłacenia.

Czy osoba sprzedająca samochód może odzyskać część składki zapłaconej na OC?

Tak. W umowie kupna-sprzedaży można zawrzeć punkt, który wyraźnie określi, że kupujący samochód w ciągu kilku dni wypowie polisę i zawrze nową, na własną rękę. Wtedy poprzedni właściciel samochodu otrzyma zwrot niewykorzystanych pieniędzy.

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu AC?

Szukając ubezpieczenia AC warto zwrócić uwagę na wysokość udziału własnego w szkodzie, to bowiem ma decydujący wpływ na wysokość odszkodowania. Ważne są też zapisy gwarantujące naprawę przy wykorzystaniu nowych i oryginalnych części zamiennych. Ich obecność oznacza jednak większą składkę. Jeśli w ostatnich latach spowodowaliśmy wypadek, nie warto tego ukrywać. Takie informacje i tak znajdują się w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Najtańsze  polisy gwarantują najczęściej tylko holowanie auta na obszarze Polski do najbliższego warsztatu. Mają także określony limit kilometrów na taką usługę. Droższa polisa pozwoli nie tylko odholować auto z zagranicy do domu, ale zawiera też szereg różnego rodzaju usług mających na celu pomoc osoby ubezpieczonej.

Napisz komentarz