info@superubezpieczenia.pl
+48 221 221 255
+48 720 221 221

Aktualności

Wiadomości ze świata ubezpieczeń

Czym kierować się przy wyborze polisy na życie?

/
Komentarz0
/
Kategorie

Zarówno strach jak i potrzeba bezpieczeństwa są naturalnymi potrzebami ludzi. Jak wynika z badania zrealizowanego przez GfK na zlecenie Nationale-Nederlanden, ponad 40 proc. Polaków najbardziej boi się chorób bliskich i wypadków po których możemy być dla naszych rodzin ciężarem. Boimy się również przyszłości finansowej.

Polisa na życie pomaga rozwiać obawy

Lęk przed byciem dla naszej rodziny ciężarem można niejako zniwelować posiadając odpowiednie ubezpieczenie na życie. Polisa gwarantuje wsparcie finansowe w przypadku, kiedy wskutek wypadku utracimy zdolność do wykonywania pracy. Zakres polisy, jej zakres, wysokość składki, czy wysokość sumy gwarancyjnej zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Polisa na życie stanowi zabezpieczanie finansowe nie tylko jeśli wydarzy się nieszczęście.To również sposób oszczędzania na życie. Tego typu polisy, gwarantując wsparcie w trudnych sytuacjach, wciąż nie wzbudzają zainteresowania wśród Polaków.

Nie mamy żadnych oszczędności

Obawy Polaków mają swoje uzasadnienie. Jak wynika z raportu Nationale-Nederlanden „Dojrzałość Finansowa Polaków 2017”, co trzeci z nas nie ma żadnych oszczędności odłożonych z myślą o przyszłości. Według danych GUS, w czerwcu tego roku średnia krajowa pensja wynosiła niewiele ponad 4,5 tys. zł brutto. Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę pod koniec 2016 roku sięgał zaledwie 1475 zł.

Polacy najczęściej wybierają „grupówki”

Z opracowania  wynika również, że najczęstszą formą ubezpieczenia, z którego korzystają Polacy, jest dostępne w pracy ubezpieczenie grupowe, które posiada 48 proc. badanych. Z kolei 45 proc. ankietowanych wykupiło obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Indywidualną polisę na życie ma 26 proc. Polaków. Tylko pięć procent posiada Indywidualne Konto Emerytalne, a jedynie 1 proc. oszczędza na przyszłość za pośrednictwem IKZE. Jak wskazuje dr Anna Hełka, Psycholog z Uniwersytetu SWPS: „O polisy na życie dbają w większości osoby z rozległą wiedzą ekonomiczną”.

Normy społeczne zwiększają liczbę ubezpieczonych

„Jednak, jeżeli ubezpieczyciel wyjdzie z odpowiednią inicjatywą lub większość osób w naszym otoczeniu zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia, to my również pójdziemy tą drogą i już na niej pozostaniemy. Działają tutaj trzy potężne mechanizmy: potrzeba słuszności, chęć postępowania zgodnie z normami społecznymi oraz zasada konsekwencji” – dodaje ekspertka.

Czym kierować się przy wyborze polisy na życie?

Eksperci potwierdzają, że Polacy nie mają świadomości jakie produkty finansowe pozwalają uzyskać wsparcie finansowe w różnych sytuacjach: „Wielu Polaków nie jest świadomych istnienia na rynku produktów, które gwarantują uzyskanie wparcia finansowego w przypadku znalezienia się w trudnej sytuacji osobistej. Choć 86 proc. Polaków zdaje sobie sprawę, że istnieje ubezpieczenie na wypadek pożaru, to tylko 55 proc. wie, że może się ubezpieczyć na wypadek utraty pracy” – mówi Michał Nestorowicz, dyrektor ds. badań i analiz w Nationale-Nederlanden.

Ubezpieczyciele coraz częściej wprowadzają do swojej oferty produkty, gwarantujące wsparcie finansowe na wypadek całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy

W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia możliwe jest otrzymywanie co miesiąc od 500 do 2000 zł przez okres nawet do dwóch lat. Nadal niska jest wśród Polaków także świadomość funkcjonowania na rynku produktów. Umożliwiają one zebranie kapitału na emeryturę lub edukację dziecka na wyższej uczelni (58 proc.). W ostatnich latach rośnie świadomość możliwości finansowego zabezpieczenia się na wypadek ciężkiej choroby, takiej jak nowotwór czy zawał serca (78 proc.).

 

*Raport NN można przeczytać na stronie: https://www.nn.pl/dojrzalosc-finansowa

Napisz komentarz