info@superubezpieczenia.pl
+48 221 221 255
+48 720 221 221

Aktualności

Wiadomości ze świata ubezpieczeń

Rolnicy ponieśli kolosalne straty: Jak mogą się ubezpieczyć na wypadek nawałnic?

/
Komentarz0
/
Kategorie

Z siłami natury trudno wygrać. Przekonali się o tym mieszkańcy Polski kilka tygodni temu, kiedy nawalance zniszczyły dorobki ich życia dosłownie w ciągu kilku minut. Wskutek anomalii rolnicy ponieśli kolosalne starty. Jak rolnicy mogą się ubezpieczyć na wypadek nawałnic? Oto kilka wskazówek.

Rolnicy ponieśli kolosalne straty

W wyniku nawałnic  straty poniosło ok. 32 tys. gospodarstw, na aż 85 tys. ha szkody przekraczają 70 proc. plonów. Łącznie pierwsze szacunki mówią o kwocie 1,02 mld zł!

Ubezpieczenie rolnicze obejmuje skutki huraganu, ale w ograniczonym zakresie

Ubezpieczyciele wciąż liczą jakie kwoty pokryją straty. Należy tu jednak podkreślić, że  obowiązkowe ubezpieczenie rolnicze, choć obejmuje skutki huraganu (wiatr wiejący z prędkością pow. 86,4 km/h), to jednak opcja tylko w ograniczonym zakresie. Chroni ono np. budynki, ale już nie mienie znajdujące się w nim, ani będące jego wyposażeniem. Plony również  podlegają tylko częściowej ochronie, ponieważ  rolnicy mają obowiązek ubezpieczać je tylko do połowy posiadanych areałów.

Jak rolnicy mogą się ubezpieczyć na wypadek nawałnic?

Mając to na uwadze rolnicy w większości dokupuje dodatkowe polisy. O ile w pierwszym półroczu poprzedniego roku rolnicy wykupili łącznie ok. 91 tys. polis, to w bieżącym jest to już 107 tys.

Małgorzata Zduniak, agentka ubezpieczeniowa w Allianz SA, specjalizująca się w ubezpieczeniach rolniczych podkreśla: „Niestety, moja praktyka pokazuje, że te decyzje zapadają często dopiero wtedy, gdy w sąsiedztwie dojdzie do szkody, której nie pokryje ubezpieczenie obowiązkowe.  Na szczęście to się zmienia i dziś rolnicy mają coraz wyższą świadomość ubezpieczeniową, wiedzą, że ubezpieczenia obowiązkowe chronią ich majątek w niewystarczającym stopniu. Wybierając dodatkową polisę, najczęściej ubezpieczają wyposażenie budynków, ogrodzenia, ale też coraz popularniejsze panele słoneczne. Są one kosztowne, a przy tym dość wrażliwe i łatwo mogą ulec uszkodzeniu np. w czasie huraganu”.

Przed podpisaniem polisy należy zapoznać się z jej warunkami

Analizują warunki ogólne umowy należy zwrócić uwagę na zakres wyłączeń spod ochrony. Należy tez zapoznać się z definicjami, które odgrywają tu kluczowa role. Zatem dobrze przyjrzyjmy się definicji deszczu, deszczu nawalnego, huragany itp.  „Takie ubezpieczenia są stosunkowo niedrogie, np. w przypadku domu wartego 300 tys. może to być kwota rzędu 200–300 zł rocznie. Ostatnio ubezpieczałam dużą oborę o wartości 1,6 mln zł i składka wyniosła  trochę powyżej tysiąca zł. Oczywiście jest wiele czynników, które wpływają na ostateczną cenę polisy i praktycznie nie ma dwóch takich samych przypadków” – dodaje  Małgorzata Zduniak.

Rolnicy mogą zwrócić  się też o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Agencja będzie przyjmować wnioski o wsparcie finansowe od 4 do 18 września. Warunkiem uzyskania go jest szkoda w wysokości min. 30 proc. średniorocznej produkcji rolnej z trzech ostatnich lat. Maksymalna kwota wsparcia to 300 tys. zł. Specjalny program pomocowy opracowało też Ministerstwo Rolnictwa. Poszkodowani rolnicy będą mogli m.in. ubiegać się o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji o oprocentowaniu nawet 2,11 proc.

Napisz komentarz