info@superubezpieczenia.pl
+48 221 221 255
+48 720 221 221

Aktualności

Wiadomości ze świata ubezpieczeń

Ubezpieczenie dla rolników: Podczas żniw zwiększa się ilość wypadków przy pracy

/
Komentarz0
/
Kategorie

Żniwa w pełni. Wzmożone pace sezonowe rolników widać niemal na każdym polu. To również czas, kiedy osoby pracujące w rolnictwie są narażone na zwiększone ryzyko wypadków, z powodu dużego natężenia prac. Ubezpieczenie dla rolników, oprócz tych obowiązkowych powinno pokrywać koszty związane z powrotem do zdrowia osób, które uległy wypadkom podczas prac na polu.

Rolnictwo jest jednym z sektorów, w których wciąż odnotowuje się dużą liczbę wypadków przy pracy. W ostatnich latach od trzech do pięciu rolników rocznie straciło życie podczas zbioru słomy i siana, np. z powodu niewyłączenia prasy przed rozpoczęciem naprawiania, zakładania sznurka albo usuwania zapchań itp.  Do sezonowych zagrożeń dla życia i zdrowia rolników należą ponadto  porażenia piorunem i nagłe zachorowania, spowodowane długotrwałą wyczerpującą pracą w wysokich temperaturach.

Ubezpieczenie OC rolnika jest jednym z trzech obowiązkowych ubezpieczeń rolnych

Jego celem jest zapewnienie odszkodowania osobom, które poniosły szkodę powstałą w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa, choć chroni ono także samego rolnika, gdyż to zakład ubezpieczeń zrekompensuje poszkodowanemu poniesione straty. Warto pamiętać, posiadania polisy rolnik nadal jest odpowiedzialny za szkodę i poszkodowany ma wybór, do kogo kieruje swe roszczenia. Niezależnie od istnienia ustawowego obowiązku zawarcia tego ubezpieczenia, dla samego rolnika posiadanie tego ubezpieczenia jest bardzo przydatne. Nie można bowiem wykluczyć, iż –  szczególnie w przypadku dużej szkody – rolnik nie byłby w stanie sam  pokryć doznanych przez poszkodowanego strat.

Ochrona NNW

Dzięki ochronie NNW osoby, które pracują w gospodarstwie rolnym i są narażone na wypadki (np. podczas używania maszyny) dostają rekompensatę finansową. Należy  pamiętać, że ochrona NNW chroni rolnika oraz osoby bliskie 24h na dobę, przez 7 dni w tygodniu i działa nie tylko w Polsce, ale również i w Europie. Przedmiotem ubezpieczeń dobrowolnych mogą być również: ruchomości domowe oraz stałe elementy, urządzenia (wyposażenie budynków gospodarczych, budowle,  produkty rolne materiały i zapasy, zwierzęta gospodarskie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferuje różnorodny zakres ochrony.

 

Napisz komentarz